Program liturgic


 
Programul liturgic al lunii Aprilie 2018

Sâmbătă 31 Martie
Pomenirea morților - Sâmbăta lui Lazăr


(Purtatul Sâmbetelor VI), orele 10.30


Spovedanie, orele 13.30



Duminică 01 Aprilie
Duminica a 6-a din Postul Mare a Floriilor


Intrarea Domnului în Ierusalim (dezlegare la pește)


Utrenie orele 9.30 Sf. Liturghie orele 10.30


Masa comunitară lunară, orele 13.00


Începutul Săptămânii Patimilor - Denie I , orele 18.00



Miecuri 04 Aprilie
Miercurea Săptămânii Patimilor


Spovedanie, orele 16.00


Denie II, orele 18.00



Joi 05 Aprilie
Joia Patimilor


Sfânta Liturghie, a Sf. Vasile cel Mare, orele 10.30


Împărtășire credincioși


Pomenirea morți 7 - închiderea purtatului Sâmbetelor


Denia celor 12 Evanghelii, orele 18.00



Vineri 06 Aprilie
Vinerea Patimilor


Vecernia cu scoaterea Sf. Epitaf, orele 11.00


Spovedanie, între orele 14.00 -16.00


Denia Prohodului Domnului, orele 18.00



Sâmbătă 07 Aprilie
Împărtășire credincioși - pregătire pâine Paști, orele 8.30-13.00


Slujba Învierii, orele 24.00


Binecuvăntarea ofrandelor de Paști, orele 04.30



Duminică 08 Aprilie
Învierea Domnului - Sfintele Paști


Vecernia Învierii (Învierea a II-a), orele 12.30



Luni 09 Aprilie
Sfintele Paști - ziua a II-a


Utrenia orele 9.30, Sfânta Liturghie orele 10.30



Marți 10 Aprilie
Sfintele Paști - ziua a III-a


Utrenia orele 9.30, Sfânta Liturghie orele 10.30



Vineri 13 Aprilie
Izvorul tămăduirii


Utrenia orele 9.30, Sfânta Liturghie orele 10.30


Sfințirea mică a apei (Harți)



Duminică 15 Aprilie
Duminica a 2-a după Paști  (a Sf. Apostol Toma)


Utrenie orele 9.30, Sf. Liturghie, orele 10.30


Reuniune lunară Consiliu Parohial, orele 13.00



Duminică 22 Aprilie
Duminica a 3-a după Paști  (a Mironosițelor)


Utrenie orele 9.30, Sf. Liturghie, orele 10.30



Luni 23 Aprilie
Sf. Mare Mucenic Gheorghe


Utrenie orele 9.30, Sf. Liturghie, orele 10.30



Duminică 29 Aprilie
Duminica a 4-a după Paști


Utrenie orele 9.30, Sf. Liturghie, orele 10.30